Athlos Orestiadas

VOLLEYBALL

Ξέμεινε από δυνάμεις και ψυχολογία στο Ζηρίνειο

Την ήττα με 3-1 (25-23, 22-25, 25-16, 25-17) σετ από τον Α.Ο.Π. Κηφισιά γνώρισε στο Ζηρίνειο ο Άθλος Ορεστιάδας, στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ 5-7, όπου η ομάδας μας, πάλεψε για τους βαθμούς της νίκης, αλλά δεν βρέθηκε στην καλύτερή της μέρα.

Με τον Βραζιλιάνο «μπόμπερ», Ρενάν Μπουιάτι να αποτελεί παρελθόν από τον Άθλο και τον Κολομβιανό κατά συνθήκη αντικαταστάτη του, με λίγες προπονήσεις, λόγω πρόσφατου τραυματισμού η ομάδα του Κριστιάν Τσιτιγκόι, έχασε στις λεπτομέρειες το 1ο σετ, κέρδισε το επόμενο, αλλά στη συνέχεια έδειξε να ξεμένει από λύσεις και παρά την προσπάθεια για κάτι καλύτερο, δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων.

Από την αρχή το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο. Η Κηφισιά προηγήθηκε 8-6, ο Απόνζα ισοφάρισε 10-10 και η μάχη πόντο πόντο συνεχίστηκε έως το 18-18. Με χαμένο σερβίς του Μπέικ και άσο του Μπόγιτς η αθηναϊκή ομάδα ξέφυγε 20-18 και 22-20, αλλά η ομάδα μας μείωσε σε 22-21. Λάθη του Άθλου  έφερε τους αντιπάλους μας σε σετ μπολ 24-21. Το λάθος του Μπόγιτς κράτησε «ζωντανή» την ομάδα μας, η οποία με την  είσοδο του Π. Μποζίδη στο σερβις, μείωσε στον πόντο 24-23. Αντί όμως να έρθει η ισοφαριση, ένα  ακόμη λάθος του Άθλου χάρισε στα σημεία το 1ο σετ στην Κηφισιά με 25-23.

Ανάλογη εικόνα είχε και το ξεκίνημα του 2ου σετ, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει σημαντική διαφορά με τον Άθλο να προσπερνά 8-7 από «πέναλτι» του Χάτσεσον. Από άουτ επίθεση του Απονζα η Κηφισιά «απάντησε με 15-13 και μετά την ισοφάριση  16-16 του Χάτσεσον, ο Άθλος προσπέρασε με έξυπνο πλασέ του Κιν 22-21. Με μπλοκ των Κωνσταντινίδη-Κιν στον Ρικάρντο και κόντρα  επίθεση του Χάτσεσον ο Άθλος έφτασε στο 24-21 για να ισοφαρίσει 1-1 σετ με 25-22 από νέο «πέναλτι» στο φιλέ του Καναδού ακραίου μας.

Κάπου εκεί όμως η πλάστιγγα του παιχνιδιού φάνηκε να γέρνει στην πλευρά των γηπεδούχων. Η Κηφισιά εκμεταλλευόμενη τα λάθη μας, σε υποδοχή και επίθεση, αλλά και την έλλειψη λύσεων στο μπλοκ του Άθλου, «χτίζοντας» κατά διαστήματα σημαντικές διαφορές στα σετ, έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των δύο τελευταίων σε και στην πολύτιμη νίκη 3-1 σετ, που με 22 βαθμούς, έναντι 16 της ομάδας μας και του Πήγασου Πολίχνης, της δίνει πλεονέκτημα στη μάχη της Ευρώπης. Την επόμενη αγωνιστική ο Άθλος έχει ρεπό.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 22-25, 25-16, 25-17)

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων ενώ του Άθλου Ορεστιάδας από 5 άσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτιγκόι): Ράμος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Λ. Απονζα Καραμπαλί 16 (14/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπέικ 12 (9/17 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 13% άριστες), Κιν 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης 1 (1/7 επ.), Χάτσεσον 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 12% άριστες) / Συναδινός (λ., 48% υπ. – 26% άριστες), Διαμαντίδης (λ., 80% υπ.), Μποζίδης Π. 1 (1 άσος)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κριστιάν Τσιτιγκόϊ: «Χωρίς το βασικό μας Βραζιλιάνο διαγώνιο και με τον Απόνζα, προερχόμενο από τραυματισμό, με με μόλις 5 προπονήσεις, παλέψαμε  για το καλύτερο. Δυστυχώς, τόσο ομαδικά, όσο και ατομικά δεν αποδώσαμε καλό βόλεϊ και χωρίς να έχουμε πολύτιμες λύσεις γνωρίσαμε δίκαια την ήττα. Την επόμενη αγωνιστική έχουμε ρεπό και θα το εκμεταλλευτούμε για δουλέψουμε όσο πιο σκληρά γίνεται, ώστε να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι στο τελευταίο ματς της σεζόν στην Ορεστιάδα.

Λέινερ Απόνζα Καραμπαλί: «Παρά το προβάδισμα της Κηφισιάς, προσπαθήσαμε να «χτυπήσουμε» το ματς και ανεβάζοντας την απόδοσή μας σε όλους τους τομείς στο 2ο σετ ισοφαρίσαμε 1-1. Μετά όμως οι αντίπαλοι μας πίεσαν, κάναμε εύκολα λάθη και αρχίσαμε να πέφτουμε ψυχολογικά με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα. Πρέπει όμως ως ομάδα να παλεύουμε κάθε πόντο, ανεξάρτητα αν κερδίζουμε η όχι…»

Photo by: Andreas Papakonstantinou / Tourette Photography