Athlos Orestiadas

VOLLEYBALL

«Όλα για όλα» με τον κόσμο μας στον «τελικό των τελικών» με Πήγασο – Με ελεύθερη είσοδο στο “Ν. Σαμαράς”

Τον τελευταίο του εντός έδρας αγώνα στη σεζόν της Volleyleague 2023-2024 δίνει το Σάββατο 13 Απριλίου ο Άθλος Ορεστιάδας, που στις 19.00 (Live Streaming ESAP T.V.) υποδέχεται στο νέο Κλειστό της πόλης «Ν. Σαμαράς» τον Πήγασο Πολίχνης, με ΔΩΡΕΑΝ είσοδο για ΟΛΟΥΣ.

Στην αυριανή 5η φετινή αναμέτρηση με την ομάδα της Πολίχνης, η στήριξη των φιλάθλων της Ορεστιάδας και του Έβρου θα είναι πολύτιμη στον “τελικό των τελικών” της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ 5-7. Ο Άθλος έχει 16 βαθμούς, έναντι 19β του Πήγασου Πολίχνης και για να κατακτήσει την πολυπόθητη 6η θέση, που οδηγεί στο Βαλκανικό Κύπελλο, χρειάζεται μόνο νίκη, με 3-0 σετ ή με 3-1 σετ και συνολική διαφορά +10 πόντων. Σε περίπτωση ενδεχόμενης νίκης 3-2 σετ ή ήττας με οποιοδήποτε σκορ η ομάδα μας θα καταταγεί 7ος, μία θέση ψηλότερα από πέρυσι.

Τόσο οι αθλητές όσο και το τεχνικό τιμ της ομάδας προσκαλούν τον κόσμο της Ορεστιάδας να βρεθεί δίπλα τους στην τελευταία “παράσταση” της χρονιάς, ώστε με τη βοήθειά όλων να κλείσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα. Στα διαλείμματα του αγώνα μέλη του Γ.Α.Σ. Άμιλλα Ορεστιάδας θα δώσουν μία ξεχωριστή “νότα” στο παιχνίδι, παρουσιάζοντας εντυπωσιακές χορογραφίες.

O Ρουμάνος προπονητής Κριστιάν Τσιτιγκόϊ ενόψει του αυριανού αγώνα εξέφρασε την πεποίθηση πως η ομάδα  θα εξαντλήσει όλες τις ευκαιρίες για να φτάσει στην κατάκτηση της 6ης θέσης: «Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά για το αυριανό παιχνίδι… Είναι ένα πολύ δύσκολο ματς, δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο Πήγασος, αλλά ελπίζω εμείς να παίξουμε καλό και απλό βόλεϊ. Πρέπει να διεκδικήσουμε μέχρι τέλους όποιες πιθανότητες έχουμε για την 6η θέση και περιμένω από όλους να δώσουν τα πάντα για να κλείσουμε μία δύσκολη σεζόν με όμορφο τρόπο. Για εμάς, την διοίκηση και τον κόσμο της Ορεστιάδας. Ελπίζω οι αθλητές να δείξουν χαρακτήρα και να παλέψουν μέχρι τέλους, καθε πόντο του αγώνα.»

Από την πλευρά του ο διεθνής Καναδός ακραίος μας, Ζακ Χάτσεσον, δήλωσε πανέτοιμος για τον τελικό με τον Πήγασο τονίζοντας τα εξής: «Η φετινή χρονιά κλείνει με ένα δύσκολο παιχνίδι και είμαστε πανέτοιμοι! Για εμάς το “κλειδί” της επιτυχίας κόντρα στον Πήγασο είναι να περιορίσουμε τα λάθη που κάνουμε ως ομάδα και να διατηρήσουμε την πίεση πάνω στους αντιπάλους μας από τη γραμμή του σερβίς. Αν γίνουν αυτά σωστά, πιστεύω ότι μπορούμε να φύγουμε από το παιχνίδι με «καθαρή» νίκη και να αποχαιρετίσουμε χαρούμενοι τη φετινή χρονιά. Περιμένω τους φιλάθλους μας στο γήπεδο για να τους ανταποδώσουμε την αγάπη τους»!

Info

Volley League – Θέσεις 5-7

Σάββατο 13 Απριλίου 2024

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» Ορεστιάδα, 19.00 (Live Streaming ESAP T.V.): Α.Σ. Άθλος – Πήγασος Πολίχνης
Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Κωστόπουλος, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.