Athlos Orestiadas

VOLLEYBALL

Κοίταξε “κατάματα” τον Ολυμπιακό ο Άθλος που έχασε τον πόντο, στον… πόντο!

Την πρώτη του φετινή ήττα στη Volleyleague γνώρισε το μεσημέρι στο κλειστό του Ρέντη από τον Ολυμπιακό ο μαχητικός Άθλος Ορεστιάδας, που κόντρα σε όλα τα προβλήματα, όρθωσε το ανάστημά της και απείλησε σοβαρά τον πανίσχυρό του αντίπαλο του στο συναρπαστικό  φινάλε της 3ης αγωνιστικής  του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας, παρά την  απουσία του κορυφαίου σκόρερ  Ρενάν, λόγω αδιαθεσίας της τελευταίας στιγμής, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της μετά το 2ο σετ, έπαιξε στα ίσα τον πανίσχυρο αντίπαλό της και μολονότι διεκδίκησε μέχρι τέλους να στείλει το ματς σε 5ο σετ, αφού προηγήθηκε στο 4ο 15-19, «λύγισε» τελικά με 3-1 (25-19, 25-12, 23-25, 25-23) σετ στα… σημεία και στην ποιότητα και των γηπεδούχων.

Ο Ρουμάνος τεχνικός Κριστιάν Σιτιγκόϊ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον κεντρικό Εντουάρντο Ράμος να παίζει έπειτα από 4 χρόνια ως διαγώνιος, το νεαρό μπλοκέρ Θοδωρή Κωνσταντινίδη να κάνει ντεμπούτο στην κορυφαία κατηγορία του ελληνικού βόλε, ενώ μετά τα μισά του 2ου σετ πέρασε τον Παναγιώτη Μποζίδη, αντικαθιστώντας ως το τέλος τον Καναδό, πασαδόρο Σόρα.

Ο Άθλος Ορεστιάδας με άσο του Μπέικ μπήκε δυνατά στο ματς 3-5 και στη συνέχεια ο Ρίτσιτς «έγραψε» το 5-8. Με συνεχόμενα λάθη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-9 αλλά ο Άθλος πήρε «ανάσα» τριών πόντων 8-11 από παράβαση του Τζούριτς. Η ομάδα μας διατήρησε τη διαφορά και με δύο σερί άσους από το εξαιρετικό σερβίς του Μπέικ την ανέβασε στο 10-15. Το αποτελεσματικό «ερυθρόλευκο» μπλοκ έφερε την ισοφάριση 15-15 και με παράβαση του Μπέικ ο Ολυμπιακός τρέχοντας ένα επιμέρους σερί πόντων 8-0 πέρασε μπροστά 18-15 με άσο του Τζούριτς για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ, 1-0 με 25-19, από άουτ επίθεση Ράμος.

Στο β’ σετ οι γηπεδούχοι με πιεστικό σερβίς και άσους από Ιντάλγκο και Τζούριτς πήραν κεφάλι με 8-3, ενώ ένας ακόμη πόντος από το σερβίς του Τράβιτσα ανέβασε τη διαφορά στο 12-5 και 16-8. Στο 18 -10 ο Π. Μποζίδης πέρασε στο ματς αντί του Καναδού πασαδόρου Σόρα, αλλά η πειραϊκή ομάδα εκμεταλλευόμενη λάθη του Άθλου ξέφυγε με 22-12 και ζευγάρωσε με τα κερδισμένα της σετ 2-2 με 25-12 από έναν ακόμη άσο του Τζούριτς.

Στο γ’ σετ ο Άθλος πάλεψε για το καλύτερο, αλλά ο Ολυμπιακός, παρά το rotation που έκανε ο Αργεντίνος τεχνικός προηγήθηκε με αδιαπέραστο μπλοκ 8-4 και 13-6. Στο 16-12, σε μία κόντρα στο φιλέ , δημιουργήθηκε ένταση στο φιλέ με τον διαιτητή να «κοκκινίζει» τελικά τους Μπέικ και Κομητούδ και με μία ακόμη «κίτρινη» στον Τράβιτσα να “ηρεμούν τα πνεύματα”. Με συνεχόμενα μπλοκ από Κωνσταντινίδη,  Π. Μποζίδη και άσο του Αλεξάκη ο Άθλος μείωσε στον πόντο στο 17-16. Από λάθος του Ολυμπιακού  και πλασέ του Μπέικ η ομάδα μας προσπέρασε με 19-20, ενώ με άσο του Ρίστιτς έγινε το 19-21 για να μειώσει τελικά με τον Μπέικ 23-25 ο Άθλος σε 2-1 σετ έπειτα από τρία σετ μπολ και δυο Video challenge.

Απελευθερωμένοι από το άγχος και με ανεβασμένη ψυχολογία οι αθλητές μας ξεκίνησαν το 4ο σετ προηγούμενοι 4-5 του ενισχυμένου Ολυμπιακού, με τις επιστροφές των Στέρν, Ιντάλγκο και Τράβιτσα στο βασικό σχήμα. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα και τον Άθλο αποτελεσματικό σε μπλοκ – άμυνα να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο σετ με +4, 15-19 από άσο του Αλεξάκη. Συνεχόμενα λάθη μας, έφεραν τους γηπεδούχους με σερί 5-0 μπροστά με 20-19 από τα σερβίς του Κουμεντάκη και παρά την παλικαρίσια προσπάθεια της ομάδας μας, που μείωσε σε 23-22 , ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Τζούριτς πήρε τη νίκη 3-1 σετ με 25-23.

K. Σιτιγκόι (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Ήθελα κάτι περισσότερο σήμερα, αλλά είχαμε μία άτυχη κατάσταση, καθώς δεν ήμασταν πλήρεις. Είχαμε τη δυνατότητα να πιέσουμε τον αντίπαλό μας, που ήταν κουρασμένος από τα ευρωπαϊκά παιχνίδια και δεν είχε τόσο βάθος στον πάγκο. Ήξερα πως θα ήταν κάπως έτσι, αλλά σταθήκαμε άτυχοι με τον καλύτερό μας επιθετικό , Ρενάν αφού χωρίς αυτόν είναι δύσκολο να κρατήσεις ψηλά το επίπεδο»

Για το επόμενο ματς με τον Παναθηναϊκό ο κ. Σιτιγκόϊ είπε: Δεν μπορώ να συγκρίνω το περσινό με το φετινό ματς με τον Παναθηναϊκό, καθώς φέτος εγώ ζητάω περισσότερη πίεση στο παιχνίδι. Αυτό δε σημαίνει πως όταν παίζεις με ομάδες όπως ο Ολυμπιακός η ο Παναθηναϊκός, ότι θα πρέπει να πηγαίνεις με το σκεπτικό πως θα χάσουμε. Όχι, εγώ τη νοοτροπία που θέλω να έχει η ομάδα είναι να τα δίνει όλα και να προσπαθεί για το καλύτερο που μπορεί».

Π. Μποζίδης (Πασαδόρος Άθλου Ορεστιάδας): «Ευχαριστώ τον προπονητή μου που μου έδωσε σήμερα την ευκαιρία να αγωνιστώ. Προσπαθώ πολύ σκληρά να συνδυάσω το βόλεϊ με τις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις, γιατί το βόλεϊ είναι παράδοση στην οικογένειά μου και το αγαπώ πολύ. Το πιστέψαμε σήμερα, είδαμε ότι έβγαινε και προσπαθήσαμε» ενώ απαντώντας σε ερώτηση για το γεγονός ότι πολλοί αθλητές από τον Έβρο παίζουν σε ομάδες εκτός του νομού, τόνισε: «Ο Άθλος είναι μία νεόχτιστη ομάδα, δεν έχει πολλά χρόνια που έχει ιδρυθεί, κάθε χρόνο τα πηγαίνει όλο και καλύτερα. Και δεν ξέρουμε ποτέ, κάποια στιγμή μπορεί να φτάσει και Ευρώπη. Δεν αποκλείουμε τίποτα! Ο φετινός μας στόχος πάντως είναι ό,τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε… Δεν ξέρω τι θα είναι αυτό, 6άδα, 5άδα 4άδα… ότι καλύτερο προκύψει και σίγουρα καλύτερο από πέρυσι».

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-19, 25-12, 23-25, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσους, 46 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 11 άσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 15 (11/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 12 (3/8 επ., 9 μπλοκ), Χανδρινός 16 (13/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (7/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 18% υπ. – 9% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (2/4 επ.), Γκαράς (λ., 50% υπ. – 50% άριστες), Κομητούδης, Κουμεντάκης 1 (1 άσος), Δαλακούρας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες)

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Σιτιγκόι): Αλεξάκης 5 (1/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ράμος 10 (9/21 επ., 1 άσος), Σόρα, Μπέικ 20 (16/38 επ., 4 άσοι, 52% υπ. – 52% άριστες), Ρίστιτς 13 (8/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Κωνσταντινίδης 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ) / Συναδινός (λ., 59% υπ. – 53% άριστες), Μποζίδης Π. 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)