Athlos Orestiadas

VOLLEYBALL

Αντίο «με ψηλά το κεφάλι» στους «8» του Κυπέλλου ο Άθλος!

Για 2η συνεχόμενη χρονιά ο Άθλος Ορεστιάδας αποχαιρέτησε το θεσμό του Κυπέλλου «με ψηλά το κεφάλι» στις 8 κορυφαίες του θεσμού. Στον προημιτελικό του «Ν. Σαμαράς» η ομάδα μας, προσπάθησε παρουσία περίπου 800 φίλων της με πάθος και μαχητικότητα να κάνει κόντρα στον ΠΑΟΚ την έκπληξη, αλλά τελικά ο κάτοχος του τίτλου, άντεξε στην πίεση των αθλητών μας και χάρις στην εμπειρία του προκρίθηκε με 3-1 (25-22, 28-30, 25-20, 25-22) σετ στο φάιναλ φορ της Λάρισας.

Η ομάδα μας για ένα ακόμη ματς απέναντι στον Κυπελλούχο Ελλάδας, έδειξε το ανταγωνιστικό της πρόσωπο και ζόρισε τον ΠΑΟΚ. Με όπλο το σερβίς και μια ντουζίνα άσους, ο Άθλος αν και βρέθηκε δις πίσω στο σκορ, πάλεψε «με νύχια και δόντια» με πρωταγωνιστή τον Χάτσεσον να στείλει το ματς σε ται μπρέικ. Στο 4ο σετ όμως οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη μας και με κορυφαίο τον εξαιρετικό Άξελ Τρούχτσεφ «σφραγίσανε», έστω και δύσκολα, το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού.

Πλέον ο Άθλος επικεντρώνει όλο του το ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, όπου στην πρεμιέρα των πλέι οφ για τις θέσεις 5-7 υποδέχεται την Κυριακή 10 Μαρτίου στην Ορεστιάδα (17:30 Live Streaming ESAP TV You Tube) τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς.

Ο προημιτελικός της Ορεστιάδας ξεκίνησε αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 6-5, αλλά στη συνέχεια με ένα σερί ξέφυγε 9-5. Παρά την προσπάθεια του Άθλου, που μείωσε σε 12-10, ο Κυπελλούχος Ελλάδας, με τη στήριξη περίπου 50 φίλων του στην κερκίδα, έφτασε τη διαφορά στο υψηλότερο σημείο της +6, 17-11, αλλά οι αθλητές μας μείωσαν 19-18, σκορπώντας ενθουσιασμό στην εξέδρα.  Οι Θεσσαλονικείς, έστω και δύσκολα έφτασαν στο 22-19, ο Άθλος ισοφάρισε προσωρινά 22-22 , αλλά ο ΠΑΟΚ κατέκτησε στα σημεία το σετ, 1-0 με 25-22.

Στο β’ σετ ο Άθλος αντέδρασε, μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και χωρίς να χάσει στιγμή το προβάδισμα προηγήθηκε με 8-5. Οι φιλοξενούμενοι από το 10-8, με ένα σερί 3-0, «πήραν κεφάλι» για πρώτη φορά στο σετ με 11-10 για να αυξήσουν τη διαφορά 16-13. Η ομάδα μας έφερε το σκορ στα ίσα 18-18. Ακολούθησε μάχη πόντο-πόντο έως το 20-20, με τον Άθλο να προσπερνάει 22-20.  Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέρασε μπροστά 23-22, όμως η ομάδα μας έφτασε με άσο του Ρενάν σε ανατροπή και σετ μπολ, 24-23 «βάζοντας φωτιά» στην εξέδρα. Ο ΠΑΟΚ έμεινε «ζωντανός», έχοντας την ευκαιρία στο 26-25 να τελειώσει εκείνος το σετ, αλλά ο Άθλος έπειτα από φοβερές μάχες και 5 συνολικά ευκαιρίες με άσο του Χάτσεσον πανηγύρισε με 30-28 την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά προηγήθηκε 8-3 και έχοντας ανεβάσει την απόδοσή του σε επίθεση και μπλοκ διατήρησε το προβάδισμα των +5, 16-11. Με σταθερή διαφορά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με 20-15 στην τελική ευθεία του σετ για να φτάσουν με 25- 20 στο προβάδισμα, 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ήταν ανταγωνιστικό από την αρχή με τον Άθλο να «τα δίνει όλα» για να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ. Με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, χωρίς όμως κάποιος εκ των δύο αντιπάλων να μπορεί να ξεφύγει με διαφορά, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 10-10. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε προσωρινά με +4, 14-10. Ο άσος του Κέιν (18-16)  αναθέρμανε τις ελπίδες του Άθλου, όμως  με μπλοκ ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στο 21-16. Η ομάδα μας, δεν παραιτήθηκε, μείωσε σε 23-21 από «ασπρόμαυρα» λάθη,  αλλά ο Φαν Χάρντερεν διαμόρφωσε το τελικό 25-22 για την πρόκριση των Θεσσαλονικέων, που πάνε στο φάιναλ φορ της Λάρισας αποφασισμένοι να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας μας δήλωσε ο Ρουμάνος προπονητής,  Κριστιάν Τσιτιγκόϊ που είπε τα εξής: «Παίξαμε ένα όμορφο παιχνίδι, είχαμε καλές στιγμές, παλέψαμε, αλλά ο ΠΑΟΚ είναι ποιοτική ομάδα με ωριμότητα και πήρε τη νίκη-πρόκριση. Εμείς είμαστε κοντά για να μπορούμε να κερδίζουμε μεγάλες ομάδες, αλλά μας λείπει κάτι… Είμαι χαρούμενος όμως γιατί απέναντι στον κάτοχο του Κυπέλλου και του Σούπερ Καπ, δείξαμε ποιότητα, αλλά όπως πάντα κάποια εύκολα λάθη, έκαναν τη διαφορά. Είμαι βέβαιος πως και από το σημερινό παιχνίδι, πήραμε κάποιο μάθημα, ώστε στα κρίσιμα παιχνίδια των πλέι οφ που ακολουθούν να ανεβάσουμε ακόμη περισσότερο την απόδοσή μας και να φτάσουμε στο στόχο μας».

Μετά το τέλος του προημιτελικού ο κεντρικός μας, Έντουάρντο Ράμος Πέρες δήλωσε τα εξής: «Προσπαθήσαμε για το καλύτερο απέναντι στον Κυπελλούχο Ελλάδας, δείξαμε ανταγωνιστικότητα, αλλά ο ΠΑΟΚ με την εμπειρία του κατάφερε και πήρε την πρόκριση. Εμείς παλέψαμε να στείλουμε τη διεκδίκηση της νίκης στο τάι μπρέικ, αλλά σε κάποια σημεία κάναμε κάποια λάθη, τα οποία μας κόστισαν. Πλέον κοιτάμε μπροστά, ώστε να προετοιμαστούμε το διάστημα που μας μένει για την 1η αγωνιστική των play off κόντρα στην Κηφισιά, ώστε με τον κόσμο δίπλα μας να ξεκινήσουμε με επιτυχία την προσπάθεια για την κατάληψη της 5ης θέσης στη φετινή Volleyleague.»

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της “Ρούξι”

*Πριν την έναρξη του προημιτελικού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της πρώην διεθνούς άσου των Βριλησσίων και του Παναθηναϊκού Ρούξι Ντουμιτρέσκου, που σε ηλικία 46 ετών «έφυγε» ξαφνικά από τη ζωή την Κυριακή (3/3) βυθίζοντας στο πένθος όλη την οικογένεια του βόλεϊ.

*Οι πόντοι του Άθλου προήλθαν από 12 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.